Du är på sidan
Om Läkarbanken
Läkarbanken
Nyheter
Om Läkarbanken
Årsredovisning
Rapport
Artiklar
Månadsbladet
Tidningen Puls
Detta gör vi
Ge en gåva
Ledning
Historik - Lars Braw
Läkar - tandläkarinfo
Bilder i arkivet
Rotaryklubbar aktivitet
Siffror

Stiftelsen Rotarys Läkarbank

 

1988 startade Lars Braw, tidningsman och eldsjäl, Rotarys Läkarbank. En bank av frivilliga läkare som skulle åka ut och hjälpa den fattiga och sjuka befolkningen i Kenya där det inte fanns någon annan läkarvård att finna. För att få ekonomin att gå ihop vände sig Lars Braw till Erikshjälpen och så bildades Skandinaviska Läkarbanken. Dessa båda "banker" är i dagligt tal Läkarbanken.


Varje år åker ca 150 frivilliga läkare, tandläkare och ett fåtal sjuksköterskor ut på uppdrag för de båda bankerna i framför allt Kenya men även till Etiopien, Tanzania, Zambia, Liberia, Kongo, Kamerun, RCA och Nepal. Uppdragen varar i sex veckor och Läkarbanken betalar resa, traktamente om 40 USD/dag, visum och försäkring men ingen lön.

 

I Holsbybrunn finns Läkarbankens huvudkoordinator, Karin Håkansson, samt en assistent, Birgitta Korthenius. I Kenya finns en koordinator i Nairobi och en koordinator för jeeplinjerna i västra Kenya. 

 

Rotarys Läkarbank har fem jeeplinjer i Kenya och verksamhet vid tre sjukhus samt också två tandläkarstafetter. Jeeplinjerna finns vid den tätt befolkade västra delen av Kenya, vid Viktoriasjön. 

 

Varje team på jeeplinjerna består av en läkare, en sjuksköterska/tolk och en HIV/Aidsrådgivare. Teamet besöker varje vecka fem olika kliniker som ligger mycket avsides och dit vägarna är otroligt dåliga. Sjukdomspanoramat är oftast luftvägsinfektioner, malaria och HIV/Aids-relaterade sjukdomar, diarréer och undernäring. På sjukhusen behövs mest kirurger, barnläkare och ortopedkirurger

men även infektionsläkare och allmänläkare med bred kompetens och bra attityd till dessa arbetsförhållanden. 

 

I Kenya samarbetar Rotarys Läkarbank också med Kenya Ear Foundation och skickar ut öron-näsa-hals-team till olika sjukhus, även hörselvårds-team. Vid två sjukhus finns också tandläkarstafetter. Läkarbanken har också ett gott samarbete med kenyanska myndigheter och andra NGOs.

 

Läkarbanken stödjer också olika projekt såsom anläggande av brunnar, latriner, nutritionsprojekt och utbildningsprojekt. Stor vikt läggs vid barns och mödrars hälsa. 15% av barnen i Kenya uppnår inte fem års ålder. Läkarbanken delar ut myggnät på alla jeeplinjer.

 

Rotarys Läkarbank är ett multinationellt Rotaryprojekt och finansieras framför allt av Rotaryklubbar och enskilda rotarianer i Sverige, privatpersoner och företag. Radiohjälpen - Världens Barn stödjer verksamheten i olika projekt och även Inner Wheel. 

 

  

 

Copyright © 2004-2010. All rights reserved
Senast uppdaterad
2012-02-21 10:35