Stöd verksamheten och vi skickar dig ett tackbrev.
Moskitnät För 60 kronor bekostar du ett myggnät som hjälper till att skydda en person från malaria. Malaria dödar årligen 1,2 miljoner människor.
HIV- och aidsrådgivare För 1 000 kronor per månad säkerställer vi att en rådgivare inom hiv- och aidsfrågor finns med på jeepläkarlinjen. Detta för att genomför hiv-tester men också för att ge råd och stöd till smittade.
Fond till behövande Varje jeepläkare har under sin tjänstgöringsperiod tillgång till en ekonomisk buffert på 3 000 kronor. Detta för att bekosta läkarvård för de absolut fattigaste. Denna fond räddar liv, möjliggör vård och används också för att ge små barn näringsrik mat.
Rent vatten En ny brunn kostar ca 45 000 kronor. Du bidrar med din gåva till att människor får rent vatten vilket är ett av de mest effektiva sätten att förebygga sjukdom.
Sponsra en läkare De läkare och tandläkare som arbetar för Rotarys Läkarbank gör det helt utan lön. Kostnad för resa och uppehälle är ca 30 000:- för en arbetsperiod på sex veckor. Välkommen att sponsra en läkare eller att ge ett mindre bidrag som möjliggör Rotarys Läkarbanks viktiga verksamhet.
Läkarbanken får avgöra Genom att kryssa i denna ruta ger du Rotarys Läkarbank möjlighet att använda din gåva där den för tillfället behövs allra mest och där behoven är som störst. Tack för visat förtroende!
cforms contact form by delicious:days